Δεν κατάφερε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα η Αναγέννηση στο τελευταίο φιλικό προετοιμασίας απο τον Μακεδονικό Θεσσαλονίκης. 0-3 για την φιλοξενούμενο και την ομάδα μας με νεαρή ενδεκάδα και πολλές απουσίες.

Ο προπονητής Κουτίδης δεν υπολόγιζε στους Ξανθόπουλο,Κοκκινίδη,Ασλανίδη,Μπίνα,Τερζή και Κατηριάδη για τον σημερινό αγώνα και έτσι παρέταξε για την βασική ενδεκάδα τους εξής ποδοσφαιριστές: Σαββουλίδης, Βερβελές, Αλεξανδρίδης Γ. , Χαραβιτίδης, Πισμισάκης, Κυζιρίδης, Χατία, Γεωργιάς, Αλεξανδρίδης Κ. , Στεφανίδης, Λαζαρίδης ενώ χρησιμοποιήθηκαν και οι Γιουβάνογλου, Αργυρίου, Γεροντίδης, Τομπουλίδης (Τερματοφύλακας), Περπερίδης και Θεοδωρούδης.

Όσον αφορά τον αγωνιστικό τομέα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 2΄ μετά από λάθος στην άμυνα και με τετ α τετ άνοιξαν το σκορ.  Στην συνέχεια δημιουργήθηκαν κάποιες καλές φάσεις από πλευράς Μακεδονικού που εξουδετέρωσε ο Σαββουλίδης ενώ η Αναγέννηση προσπάθησε για την ισοφάριση με μια κεφαλιά του Χαραβιτίδη από εκτέλεση φάουλ αλλά δεν βρήκε στόχο.

Έτσι λοιπόν έληξε το πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα μας να βρίσκεται πίσω στο σκορ από πολύ νωρίς και το 0-1 να είναι γεγονός.

Έπειτα και με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου η ομάδα της Θεσσαλονίκης άλλαξε όλη την ενδεκάδα που αγωνίστηκε στο πρώτο ημίχρονο και ως πιο ξεκούραστοι και λογική κούραση των ποδοσφαιριστών μας κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους με ένα άψογο τελείωμα του επιθετικού.  Ανήμπορος να αντιδράσει ο τερματοφύλακας Τομπουλίδης.

Τέλος και λίγο πριν την λήξη ήρθε και το 0-3 οταν με μια πολύ ωραία συνεργασία το αριστερό εξτρέμ του Μακεδονικού έδωσε πάρε-βάλε στον επιθετικό που προ κενής εστίας έγραψε το τελικό αποτέλεσμα.

Ακολουθεί το πρώτο επίσημο παιχνίδι της χρονιάς για τον θεσμό του Κυπέλλου την ερχόμενη Κυριακή στις 17:30 κόντρα στο Δαμιανό στο Δημοτικό Στάδιο Γιαννιτσών.