Αναγέννηση Γιαννιτσών – Θύελλα Σαρακηνών 3-1

Με χατ-τρικ του Σάββα Σαμαρά η Αναγέννηση επικράτησε της Θύελλα Σαρακηνών με σκορ 3-1, κάνοντας ακόμη ένα βήμα προς την παραμονή στην κατηγορία.

Οι παίκτες του Γιάννη Γυριχίδη μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο του Δημοτικού σταδίου Γιαννιτσών και στο πρώτο 10λεπτο είχαν 3 σπουδαίες ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ αλλά ο τερματοφύλακας της Θύελλας ήταν σε σωστή θέση αποκρούοντας τα σουτ του Σαμαρά στο 4ο και 6ο λεπτό και του Πελτέκη στο 10ο.

Ότι δεν κατάφεραν να πετύχουν οι γηπεδούχοι το κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη τους ουσιαστική φορά που πάτησαν στην περιοχή του Δομουκτσίδη στο 15ο λεπτό, όπου ο Ταουσιάνης με κοντινό πλασέ έκανε το 0-1, δείχνοντας με αυτόν τον τρόπο γιατί η Θύελλα βρίσκεται στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Η συνέχεια του αγώνα βρήκε τους παίκτες της Αναγέννησης να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό που είχαν στο ξεκίνημα, φτάνοντας στο 28ο λεπτό ο Σαμαράς με ένα δυνατό σουτ νίκησε τον Βόλτση κάνοντας το 1-1 το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 48ο λεπτό, ο Βαταμίδης βρέθηκε μέσα στην περιοχή σε πλάγια θέση, ανατράπηκε από τον αμυντικό και ο διαιτητής της αναμέτρησης σφύριξε το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Σαμαράς που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ξεγελώντας τον Βόλτση στο 49ο λεπτό.

Τρία λεπτά αργότερα ήρθε το κερασάκι στην τούρτα και πάλι με τον Σαμαρά που μπήκε στη μεγάλη περιοχή μόνος του και με ωραίο σουτ έγραψε το 3-1 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Η Αναγέννηση Γιαννιτσών αγωνίστηκε με τους: Δομουκτσίδη, Πελτέκη, Μπαμπαλή, Τσίοτρα, Μουρίκι, Σαμαρά, Βαταμίδη, Πανταζή, Χαραβητίδη, Ξανθόπουλο Ι. και Τσιάκαλο ενώ στον πάγκο ήταν οι: Μαυροματίδης, Ξανθόπουλος Α., Γκαρακλίδης, Παπαδόπουλος, Τασιώνας, Μπάρμπας, Ελευθεριάδης, Κατηριάδης και Μαυρομάτης.